وداع با زاینده رود

آخرین باری که زاینده رود در اواخر فروردین ماه 1392 بر بستر خود جاری شد ، زمانی که آب به سی و سه پل رسید ، مردم مشتاق اصفهان بر بستر رود حاضر شدند و برای ساعتها و روزها به جشن و سرور پرداختند.

آیا این آخرین باری بود که مردم اصفهان ، آب را بر بستر رودخانه شان می دیدند؟

چند ماه قبل ، در محل لوله کشی های عظیمی که آب زاینده رود را به استان های دور و نزدیک می برند درگیری هایی صورت گرفته بود ، انتخابات ریاست جمهوری خرداد 92 در پیش بود و در زمستان گذشته نیز بارندگی هایی صورت گرفته بود و منابع محدودی از آب را آماده می کرد که در نهایت ، همگی این موارد دلایلی بیشتر امنیتی را برای جاری شدن موقتی زاینده رود بوجود می آوردند.

اواخر تیر ماه 92 و پس از سپری شدن رویداد سیاسی آن روزها ، بستر زاینده رود دوباره به کویری خشک و خالی و برهوتی که حتی بکار چرای حیوانات هم نمی آید تبدیل شد.

حال با توجه به پیش فرض های مطرح شده و با توجه به اینکه دوره ای 30 ساله از خشکسالی های طاقت فرسا در پیش است و به زعم کارشناسان ، چاه زمین در حال خشک شدن است و همچنین سهم ایران از این خشکسالی رده ی چهارم در بین همه کشورهای دنیاست ، آیا بزودی شاهد جاری شدن مجدد زاینده رود خواهیم بود یا اینکه برای دورانی نامحدود باید با آن وداع کنیم.

/ 1 نظر / 157 بازدید