روشهایی برای شکوفایی استعداد کودکان

برگرفته از وبلاگ کودکان پرشین بلاگ

به قلم خاله زهرا

 دوران کودکی همواره به عنوان بهترین و شادترین دوره زندگی انسان شناخته شده است. کودکی دنیائی از معصومیت و پاکی در کنار شادی و سبکبالی را در ذهن تداعی می کند.

 بسیاری از بزرگسالان در کشاکش سختی ها و مشکلات زندگی با یاد کردن از دوران خوش کودکی خود، دمی از غم زمانه فارغ می شوند و بر بال خاطرات به دنیایی کوچ می کنند که در آن از فشار مسئولیت و مرارت خبری نیست و مسلماً آرزوی هر پدر و مادری فراهم کردن یک چنین دوران کودکی ای برای فرزند دلبندشان خواهد بود.

اما مسئله اینجاست که شادی و نشاط آموختنی نیست و شکوفایی استعدادهای او هم نباید بدون در نظر گرفتن علائق او باشد. شاید شما نتوانید به فرزند خود یاد بدهید که خوشحال باشد ولی فراهم کردن امکانات و بستر مناسب برای خوشبختی و شاد زیستن فرزند، هدیه ای است که فقط شما می توانید به فرزندتان بدهید. در همین رابطه ما روشهایی را به شما پیشنهاد می کنیم که می توانند شما را در فراهم کردن این خوشبختی در سایه ی به ظهور رساندن استعدادهای خدادادی او، به فرزندتان یاری دهند.

1-  به فرزند خود اجازه دهید علائق خود را کشف کند. به بازی ها و فعالیتهایی که او انتخاب می کند توجه نشان دهید. این گونه بازیها می تواند اطلاعات بسیاری درباره استعدادهای نهفته فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

2- فرزند خود را روی طیف وسیعی از تجارب قرار دهید. این امر باعث فعال شدن استعدادهای نهفته می گردد. فکر نکنید چون او علاقه ای نشان نمی دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

3- بگذارید مرتکب اشتباه شود. اگر همه کارها را به طور کامل و بی نقص انجام دهد، هرگز برای کشف و گسترش یک استعداد، خطر نخواهد کرد.

4-  سؤال بپرسید. با پرسیدن سؤالهای اساسی از قبیل: چرا آسمان آبی است؟ به کودک خود کمک کنید تا با شگفتیهای دنیا مواجه شود. به اتفاق هم پاسخ سؤال را بیابید.

5-  پروژه های خانوادگی ویژه ای را طرح ریزی نمایید. فعالیتهای مشترک می تواند استعدادهای جدید را بیدار کند و گسترش دهد.

6- کودک را مجبور به یادگیری نکنید. این امید که برای پیشرفت و رشد دادن استعدادهای کودکان، باید هر روز درسهای خاصی را به آنان آموخت، ممکن است آنان را مضطرب یا دلزده سازد.

7-  انتظارات سطح بالایی داشته باشید، اما این انتظارات باید واقع بینانه باشند.

8- در انجام کارها، کودک خود را سهیم کنید. بگذارید او با انجام کارها موفقیت را در ذهن خود مجسم کند. بگذارید ببیند که شما درگیر فعالیتهای معنادار هستید و به او اجازه دهید درگیر این فعالیتها شود.

9- محیطی را فراهم آورید که به لحاظ تحریکات حسی غنی باشد. مواد و اسبابهایی را در خانه قرار دهید که حواس کودک را تحریک می کنند، موادی از قبیل: نقاشی با انگشت، آلات موسیقی و عروسک های خیمه شب بازی.

10 - شور و اشتیاق خود را به یادگیری فعال حفظ کنید.

11-کودک خود را با برچسب زدن به او محدود نکنید. این برچسبها ممکن است شرایطی را به او تحمیل نماید که با استعدادهای ذاتی اش همخوانی ندارند.

12- به عنوان خانواده و با یکدیگر به بازی بپردازید.

13- برای فعالیتهایی نظیر خواندن، گوش دادن به موسیقی و صحبت کردن برنامه زمانی منظم در نظر بگیرید.

14- موادی را برای کودک در نظر بگیرید که همواره بتواند با رجوع به آنها به دنیای خود دسترسی داشته باشد.

15- بگذارید فرزندتان به فعالیتهای گروهی که مورد علاقه اش هستند، بپردازد.

16- برای پرورش خلاقیت کودک خود داستانهای طنز آمیز برایش بخوانید.

17- فعالیتهایی را که فرزندتان انجام می دهد مورد انتقاد یا قضاوت قرار ندهید. اگر احساس کند مورد ارزشیابی قرار می گیرد، احتمالا” شکوفاسازی استعدادهای خود را پیگیری نخواهد کرد.

18- با کودک خود بازی کنید و از این طریق سرزندگی و شوخ طبعی خود را به او نشان دهید.

19- خانواده را در موفقیتهای خود سهیم کنید. درباره اتفاقات خوشایندی که طی روز اتفاق افتاده اند، صحبت کنید تا عزت نفس او از این طریق افزایش یابد.

20- کاری کنید که فرزندتان به کامپیوتر خانه، مدرسه یا یک کتابخانه عمومی دسترسی داشته باشد.

21 - به صحبتهای کودک خود گوش فرا دهید. چیزهایی که او به آنها اهمیت بسیاری می دهد، می تواند سرنخی از استعدادهای خاصی باشد که از آنها برخوردار است.

22 - فضای خاصی را در خانه برای پرداختن به فعالیتهای خلاقانه در نظر بگیرید.

23 - هنگامی که کارهای روزمره ای را که به عهده فرزندتان گذاشته اید، با موفقیت انجام می دهد، حس مسئولیتش را در انجام کارهای خانه مورد قدردانی قرار دهید.

24 - بصورت خانوادگی از مکانهای جدید دیدن کنید.

25 - بازی های بازپاسخ به فرزند خود بدهید. اسباب بازی هایی مانند سر هم کردن قطعات و عروسکهای دستی باعث تشویق بازیهای تخیلی می شود.

26 - بگذارید در روز تا حدی به رویاپردازی و کنجکاوی بپردازد.

27 - داستانهای الهام بخشی را بخوانید که قهرمانانشان در زندگی موفقیت هایی را کسب کرده اند.

28 - با دادن جایزه به فرزند خود رشوه ندهید. از مشوقهایی استفاده کنید که به کودک این پیام را منتقل می کنند که یادگیری نباید به خاطر گرفتن جایزه باشد.

29 - اجازه بدهید فرزندتان به گروههای همسالی بپیوندد که همگام با استعدادهای او هستند.

30 - برای برانگیختن علائق کودک، درباره خبرهایی که می شنوید، با او به بحث بپردازید.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
ایمان آرزه

سلام و درود ... وب خوب و جذابی دارین که نشون میده واسش زحمت کشیدین ... خیلی خوشحال می شم که به وب بنده هم سری بزنید و در رابطه با مطالبم نظر بدین ... سپاس ...

ایمان آرزه

سلام جناب ابراهیمی.از اینکه وقت گذاشتید وبلاگ بنده را مطالعه کردید بی نهایت سپاسگزارم،اما ... اما من به خاطر مشغله زیاد کاری خیلی زمان برای پاسخ دادن به بزرگوارانی همچون شما عزیز وبلاگ نویس ندارم اما معمولا سعی می کنم آنهایی که بدین شکل برایم پیام بگذارند را پاسخگو باشم. از اینکه فرمودید کارشناس مجربِ ورزشی ممنونم، من خودم را یک کارشناس ورزشی میدانم اما نه به زعم شما مجرب. ورزش را خیلی خوب می شناسم و به تمام زوایای پنهانِ آن اشراف دارم. یک خواهشی هم از شما و همه آنهایی که این نظر را می خوانند می کنم ، هرگز نگاه نکنید چه کسی صحبت می کند تا حرفش را قبول یا رد کنید، همیشه چشم روی سن و سال، شخصیت، میزان تحصیلات و خیلی چیزهای طرفِ مقابل ببندید و ابتدا بشنوید که چه می گوید آنگاه تصمیم بگیرید که نسبت به صحبت هایش چگونه عکس العمل نشان بدهید! این که می گویید مسائل دیگری هستند که از المپیک مهمترند را به هیچ وجه قبول ندارم. همه مسائل در جای خود مهم و قابل تامل هستند ما در جایگاهی نیستیم که نسبت به اهمیت آن تصمیم گیری کنیم.المپیک بی نهایت مهم است چون بالاترین مراوده ورزشی سیاسی محسوب می شود. عزیز باشید

ایمان آرزه

سلام مجدد احساس می کنم یا کامنت بنده را اصلا نخوانده اید یا کاملا گذرا از کنار آن رد شده اید! در هر حال ممنون که به پاسخ من پاسخ دادید! نه، به هیچ وجه ناراحت نشدم. بر خلاف جوانی ام بسیار انتقاد پذیرم. با اصل فرمایشِ شما موافقم اما باز هم تاکید می کنم این که فرمودید آوردگاه بزرگ المپیک با آن همه فراز و فرود سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... اولویت نیست اظهار نظر منطقی و پخته ای به زعم بنده نیست. سن و سال زیادی ندارید اما تصور می کنم دلتان خیلی زود پیر شده چون اگر پروفایل شما را نمی خواندم تصور می کردم بزرگواری با بیش از 70 سال سن من را راهنمایی می کند. در هر حال آدمی نیستم که نسبت به همه مسائل جبهه بگیرم یا همواره خود را در مقام پاسخگویی قرار دهم باز هم تاکید می کنم با ماهیت فرمایش شما موافقم اما در رابطه با المپیک خیر! امیدوارم با نظراتم شما را آزرده خاطر نکرده باشم و از شما هم تمنا دارم وبلاگ این حقیر را دنبال کنید و ایراداتِ احتمالی ام را به بنده گوشزد بفرمایید. در این شبهای عزیز ما را از دعای خیر خود محروم نفرمایید التماس دعا عزیز باشید - ایمان آرزه