حیات وحش اصفهان به نفس نفس افتاده است

با سلام

در پی خشکسالی اخیر و کاهش شدید نزولات آسمانی و همچنین انتقال آب زاینده رود و نابودی جریان آب و حیات در آن رودخانه ، جانداران در استان اصفهان زندگی غم انگیزی را تجربه می کنند.

زاینده رود که روزگاری پر بود از ماهی و لاک پشت و قورباغه و در فصل های مختلف مامن و ماوای پرندگان مهاجر بود ، دشتهای اطراف اصفهان که روزگاری پر بود از آهو و گاهی یوز پلنگ و گراز و گرگ و کفتار، و کوههای اصفهان که روزگاری شاهد حیات بزهای کوهی بوده امروزه به دلیل فقدان آب و غذا شاهد نفس های آخر زندگی فلاکت بار جانداران هستند و ما انسان ها بی توجه به آینده خود و فرزندانمان و در کمال خونسردی به زندگی ماشینی و بی خاصیت و خالی از هرگونه زیبایی خود ادامه می دهیم.

عکس های زیر نتیجه مشاهدات مستقیم من از طبیعت اطراف شهر اصفهان است که در نیمه اول سال 1390 گرفته ام و با کمی توضیحات تقدیم می کنم.

مهرماه 1390

این تصویر مربوط به نیروگاه  بسیار آلاینده ی اصفهان واقع در غرب این شهر و در پشت رشته کوه غربی اصفهان موسوم به کوه دنبه می باشد

بهار 1390 کوه صفه اصفهان

این هم پرنده مورد علاقه ی من

بهار 1390 کوه صفه اصفهان

تابستان 1390 کوه دنبه

دیدن شغال ترسو از فاصله نزدیک  کمی عجیب به نظر می رسید اما این شغال زبان بسته از فرط گرسنگی در اطراف من چرخ میزد تا شاید ...

 

نمی دونم جویدن لوله ی آبیاری قطره ای چه مفهومی میتونه داشته باشه

روباه زیرک و مکار هنگام غروب روی تخته سنگی در مقابل خورشید لم داده بود اما خیلی زود متوجه یک موجود خطرناک در ارتفاع بالا شد که از اون عکس میگرفت.

پاییز 1390 کوه دنبه

خانواده کوچک روباه ها قبل از غروب آفتاب گشت و گذاری در بین بوته زار داشتند.

در یکی از شبهای سرد زمستان 1389 این سگ زیبا در دل تاریکی به سراغم اومد و تا قله کوه دنبه همراهی کرد اون شب یکی از معدود شبهایی بود که تنها نبودم عکسها و فیلمهای زیادی ازش گرفتم اما چون قصد دارم با این عکس در یک مسابقه شرکت کنمعینکخنده با سایز کوچک گذاشتم.

10 تیرماه 1390 منطقه حفاظت شده کلاه قاضی

بزهای کوهی کلاه قاضی در گرمای تابستان خشک 1390 از فرط تشنگی به شهرک مسکونی بهارستان هجوم برده بودند که توسط شکاربانان و کمک مردم از شهر رانده شدند و در پی سرنوشت نامعلوم خود مجددا راهی کوهها و دشتهای خشک و بی آب و علف  شدند.

 

شهریور 1390 چشمه لاتاریک از کوههای موسوم به شاه کوه در جنوب اصفهان

/ 5 نظر / 62 بازدید
مهندسین تهرون

راه اندازی وبلاگتون رو تبریک میگم و امیدوارم تو این راه موفق باشید . فرصت داشتید خوشحال میشیم که به سایت ما هم سر بزنید .

علیرضا آقاابراهیمی

سلام عمو ممد. من نظرتون رو که دیدم نشناختمتون ولی بعد بابام گفتن که شما بودین. خوشحالم که وبلاگ باز کردید، لینکتون می کنم.

محمدرضا آقاابراهیمی

سلام. مبارکه [گل] چه وبلاگ خوبی. انشاالله عکس ها و گزارش های بیشتری منتشر کنی و انشالله محیط زیست مظلوم کشورمان از این اوضاع اسف بار نجات پیدا کند.

زهرا شمس

سلام مبارک باشه. امیدوارم مثل همیشه موفق باشین ایکاش یک عکس هم از زاینده رود خشک اینجا می ذاشتین تا همه ببینند با تصمیم گیریهای غیر اصولی مسئولان زنده رود به چه وضعیتی دراومده.

دستان علوی

با سلام و درود از آشنایی با شما خوشبختم .... من خیلی وقت است که می خواهم درباره حیات وحش شهر اصفهان و کوه صفه مطلبی را در وبلاگ درج کنم اما زمان پیدا نکرده ام . در کوه صفه علاوه بر جانورانی که گفتید ، من کبک و خدنگ هم مشاهده کرده ام . البته بک نفر از دیدن گرگ در حدود دو سال پیش در هنگام غروب بر روی قله کوه خبر می داد . درباره خشک سالی هم مطلبی با عنوان قهر خدا در وبلاگ نوشته بودم . از شما درخواست دارم که بفرمایید با چه نامی لینکتان کنم ؟؟؟؟ با سپاس حامی گرگ های ایران