سباستیائو سالگادو

 

سباستیائو سالگادو متولد ۱۹۴۴ در شهر «اموره» از ایالت

«میناس ژره» برزیل است

 سباستیائو سالگادو، عکاس برزیلی به دنبال به تصویر کشیدن تلاش بی وقفه انسان برای زنده ماندن و درد ها و رنج هایی که دراین راه می کشند بوده است ، بنابراین او در مجموعه عکسهایش رنگ را حذف کرده تا به گفته خودش این عنصر مزاحم عامل انحراف و گیج کننده ذهن بیننده نشود.

وی تحصیلات خود را بین سال‌های  ۱۹۶۷ـ ۱۹۶۴ در رشته‌ی اقتصاد دنبال کرد. این عکاس طعم تبعیدهای ناخواسته را نیز چشید و در سال ۱۹۶۸ در پی درگیریهای داخلی برزیل مجبور به ترک این کشور و اقامت در فرانسه شد و در سال ۱۹۷۱ توانست دکترای اقتصادش را از دانشگاه پاریس بگیرد.

سالگادو در سوم آوریل ۲۰۰۱ به عنوان نماینده‌ی رسمی یونیسف منصوب شده و خود را وقف نمایش دادن زندگی جهان محروم کرد که از نتایج آن، انتشار حدوداً ۱۰ کتاب در این زمینه و برپایی تعداد بسیاری نمایشگاه می‌باشد.

سالگادو عکاسی را از سال ۱۹۷۳ آغاز کرد. اولین عکس های او از قحطی و خشک سالی در کشور ساحل افریقا بود و پس از آن از کارگران مهاجر در اروپا عکاسی کرد.

ورود او به دنیای عکاسی کاملا اتفاقی بود. سالگادو در ماموریتی در سال ۱۹۷۱ از طرف سازمان جهانی قهوه به عنوان اقتصاددان به رواندا رفت تا شرایط کاشت و صدور قهوه را در آن منطقه بررسی کند. وی با دوربینی که از همسرش امانت گرفته بود یک گزارش تصویری از ماموریتش تهیه کرد و به این ترتیب اولین مجموعه عکسش خلق شد. سالگادو درباره ی نتیجه این سفر گفته است: «گزارش تصویریم به مراتب گویاتر از گزارش کتبی‌ام بود.» سالگادو با کشف استعدادش در زمینه عکاسی مستند اجتماعی، این حرفه را به طور جدی ادامه داد و پس از چند سال به یکی از مشهورترین عکاسان صاحب سبک دنیا تبدیل شد. پس از آن، سالگادو بارها تلاش کرد تا با عکس‌های خود بیانیه‌ای تصویری برای میلیون‌ها انسانی صادر کند که در اثر درگیری‌های نظامی، فقر، قحطی، طاعون، بلایای طبیعی و دیگر فجایع ، روی پرتگاه مرگ و زندگی برای زنده ماندن تلاش می‌کردند.

 

عکس بالا در سال ۱۹۸۷ از معدن طلای برزبل گرفته شده است این عکس به گودال جهنم معروف است وآن را به صحنه ای از دوزخ دانته تشبیه کرده اند.

 

این آلبوم ، هزاران کشاورزی را به تصویر کشیده که کارشان را در مزارع مناطق شمال و شمال شرق برزیل رها کردند و به امید درآمد بیشتر، راهی معادن طلا شدند. آن ها در این معادن کیسه های گل و لای را به سطح زمین می رساندند تا طلای مخلوط در آن استخراج شود.

او دوربین خود را به صحنه‌هایی می‌برد که کمتر عکاسی، جرأت رفتن به آن مکان‌ها را دارد. زندگی مهاجران، اصلی‌ترین پروژه او محسوب می‌شود که همیشه مشغول ثبت تصاویر آن است.

 

 

 

 او پس از سال‌ها کار درباره سوژه‌های انسانی در سال‌های اخیر پروژه جدیدی را آغاز کرده است که به جانداران در حال انقراض و مناطق دست نخورده طبیعی اختصاص دارد.

سباستیائو سالگادو که در حال حاضر ۶۶ سال دارد ، یکی از چهره‌های آمریکای لاتین است که در دوران معاصر ما جلوه دیگری از فرهنگ و هنر کشورهای این منطقه از جهان را به نمایش گذاشته است. سالگادو مثل تمامی ساکنان آمریکای لاتین بحران‌های سیاسی، تبعیض و فقر را از نزدیک دیده و با هنر خود به یکی از راویان این صحنه‌ها تبدیل شده است. مجموعه عکس‌هایی که سالگادو از کارگران معادن طلای برزیل گرفت، شهرتی جهانی دارند. به غیر از آن، او در بیش از سه دهه فعالیت به عنوان عکاس، از کارگران، مهاجران و آوارگان جنگ‌های مختلف جهان تصاویری به‌یاد‌ماندنی ثبت کرد.

 او که در اروپا و امریکای لاتین برنده‌ی جوایز بی‌شماری شده است می‌گوید: من امیدوارم شخصی که برای بازدید از نمایشگاه من می‌آید، با شخصی که از نمایشگاه خارج می‌شود، یکسان نباشد».

سالگادو می گوید:«امیدوارم بیننده ی نمایشگاه های من، پس از خروج، همان آدم قبلی نباشد.فکر می کنم آدم های معمولی می توانند کمک زیادی بکنند، نه از طریق کمک های مادی بلکه از طریق مشارکت، از طریق جزیی از بحث بودن، از طریق احساس مسوولیت حقیقی در برابر آن چه در جهان می گذرد.»

منبع : پایگاه خبری عکاسی زوم نیوز

/ 5 نظر / 132 بازدید
کنج

جالب بود می توانید از مطالب وبلاگ ما استفاده کنید مطالب زیادی برای ارایه داریم konj.iran.sc منتظر شما هستیمl

سپهر

باسلام: با مطلب جدیدی درباره ی مادر همراهتونم. با تغییرات اساسی. خداحافظ

سپهر

سلام: با عکس های زیبایی از اصفهان منتظرتونم. خداحافظ.[مغرور][مغرور][مغرور]

سپهر

سلام: مثل این که بعضی از افرادی که مدام به من میگن چرا آپ نمیکنی دیگه حوصلشون از وبلاگ و وبلاگ نویسی سر رفته.اما من تصمیم دارم تا جایی که میتونم بروز باشم.پس با چند چیستان منتظر حضور سبزتان هستم.