پارک جنگلی - کوهستانی صفه در اصفهان

در جنوب شهر اصفهان ، مجموعه گردشگری کم نظیر و ارزشمندی با نام پارک جنگلی - کوهستانی صفه وجود دارد که همه روزه پذیرای تعداد زیادی از ورزشکاران و خانواده ها برای ورزش و تفریح است.

پارکی بزرگ شامل یک جنگل مصنوعی در کوهپایه های کوه صفه و دارای وسعت زیاد و تنوع گیاهی و جانوری جذاب که گردش در مناطق مختلف آن نیاز به فرصت و آمادگی داشته و محیط آن برای تفریح و تفرج های خانوادگی ، صرف غذا و بازی و گردش کودکان بسیار مناسب و دوست داشتنی است.  

برای مسافرانی که به شهر اصفهان عزیمت می کنند گردش روزانه ، صرف غذا و تماشای مناظر زیبای این مجموعه ، جالب و به یاد ماندنی خواهد بود.

این پارک جنگلی که از هزاران اصله درخت از انواع کاج و سرو و صنوبر بوجود آمده در همه فصول سال سر سبز بوده و تماشای آن در تمامی اوقات روز و از فراز کوه صفه بسیار فرح بخش است.

برای رسیدن به بدنه کوه و صعود از آن ، مسیرهای زیبایی در دل این جنگل رویایی وجود دارد که در بسیاری از نواحی دارای چشم اندازهای طبیعی زیبا و حتی محیط های بکر و کم رفت و آمد است و برای اتراق های میان روز و شبانه و صرف غذا و نوشیدنی مناسب است.

برای علاقه مندان به کوهنوردی ، مسیرهای خوبی برای صعود به قله وجود دارد و ارتفاع این کوه نیز تا قله به شکلی است که مناسب سفرهای سه الی چهار ساعته است.  

در طول قسمت های ورودی پارک جنگلی برکه های زیبا جاریست و محیط زیبا و دلنشینی برای پیک نیک های خانوادگی فراهم است که در کنار محیط های بازی ، پیست چمن ، تله کابین و پارک های اسباب بازی برای بازی و تفریح تمامی سنین مناسب و خاطره انگیز است.

اما برای ورزشکاران و کوهنوردان ، گذری در پارک جنگلی و عزیمت به بدنه کوه و صعود تا ارتفاعات مختلف آن بسیار لذت بخش و دلنشین بوده بطوریکه همه روزه در تمامی ساعات شبانه روز تعداد زیادی از شهروندان و ورزشکاران اصفهانی برای استفاده از فضای این پارک در آن رفت و آمد دارند. 

حضور این پارک در کنار شهر بزرگ اصفهان و در مسیر بزرگراههای مهم آن دسترسی به این مجموعه را راحت کرده و همچنین فضایی امن برای اقشار مختلف مردم محیا نموده است بطوریکه خانم ها و آقایان مثل فضاهای شهری و پر رفت و آمد در مسیرهای مختلف جنگل و کوه تا قله رفت و آمد می کنند و روزانه دهها گروه بزرگ و کوچک کوهنوردی به قله این کوه صعود دارند.

ایستگاه تله کابین و مجموعه پذیرایی زاگرس که شامل مجموعه بزرگی از رستوران ها ، کافی شاپ و سایر امکانات رفاهیست ، از مکان هایی هستند که برای سالخوردگان براحتی در دسترس بوده و از امکانات حمل و نقل خوبی برخوردار هستند.

از فراز بلندی های کوه صفه تمامی نقاط شهر بزرگ اصفهان دیده می شود و چشم اندازهای زیبایی مثل میدان نقش جهان در عکس زیر را پیش روی کوهنوردان قرار می دهد.

نقاط مختلف این پارک جنگلی در تمام فصول سال مامن و ماوای جوانان است که فارغ از هیاهوی شهر دل به طبیعت زیبا و دلنشین آن می زنند و ساعاتی را به گردش و تماشا می گذرانند. همچنین افراد میانسال و کهنسال زیادی نیز در ساعات مختلف شبانه روز برای تمدد اعصاب و ورزش به این مجموعه بزرگ می روند.  

از اواسط اسفند تا اواسط مهرماه ، پارک جنگلی شاهد رویش گل های وحشی و به گل نشستن گیاهان تزیینی مختلفی است که در هر زمان و به نوبت چهره ی این پارک را دگرگون می کنند و بوی خوش آنها به مشام می رسد.

در بهار گل های لاله وحشی ، تمام سطح پارک را می پوشانند و در تابستان گل های زیبا و خوش عطر اسپند در ارتفاعات به بار می نشینند.

در فروردین ماه گل های خوش رنگ درخت ارغوان و شکوفه های خوش بوی درختان زیتون تلخ ، چهره و فضای زیبایی به پارک می دهند .

در اردیبهشت و شهریور عطر یاس امین الدوله فضای پارک را پر می کند و در خرداد گل های زیبا و خوش بوی درختان اقاقیا قسمت هایی از پارک را می پوشاند ، در تابستان گل های سرخ و سفید خرزله در تمامی پارک دیده می شوند و در مجموع این گل های زیبا و خوش رنگ و بو هر یک در زمان و نوبت خود ، گرد و غبار خستگی را از روح و روان رهگذران پاک می سازند.

در قسمت شمالی پارک جنگلی باغ بزرگی از درختان توت وجود دارد که در فصل به بار نشستن این میوه شیرین و سودمند پذیرای رهگذران زیادی می شود. همچنین در ارتفاعات بالاتر و در قسمت های دور دست ، باغی از درختان بادام نیز وجود دارد. اما برای سفر در این مجموعه مفرح همراه داشتن غذا و نوشیدنی خالی از لطف نبوده و لذت سفر را دوچندان می کند.

در بهار و تابستان در نقاط مختلف پارک ، پرندگان زیادی از جمله نوعی بلبل خوش آواز به رقص و نغمه سرایی مشغول می شوند.

کلاغ جار ، خرگوش ، کبک ، مار ، خدنگ ، تیهو، خارپشت ، روباه ، شغال ، مارمولک های بزرگ ، کمرکولی ، پرندگان شکاری ، کلاغ کوهی و زاغ های بزرگ در تمامی طول سال در این  طبیعت زیبا به زندگی ، شکار و بقا می پردازند.

در نقاط مختلف کوه صفه غارهای زیادی وجود دارد که برای اتراق مناسب هستند. همچنین چشمه های آب طبیعی در نقاطی از این کوه از قدیم جریان داشته و هم اکنون نیز در هنگام بارش باران پرآب می شوند.

قسمت غربی کوه صفه که مشرف به پارک جنگلی است شبها با وجود دهها نورافکن قوی ، کاملا روشن می شود و شرایط صعود را برای علاقه مندان به کوه نوردی در شب سهولت می بخشد.

صعود عصر هنگام به بدنه غربی کوه همراه با تماشای پارک جنگلی سپس تماشای غروب از فراز قله و فرود شب هنگام با تماشای مناظر شهر ، برنامه ای مفید و روح افزاست که همه روزه از سوی ورزشکاران در جریان است. صعود در بهار و تابستان از لذت بسیاری برخوردار است و صعودهای شبانه در شب های مهتابی نیز لذت بخش است.

  در پاییز رنگهای زیبایی سراسر پارک را فرا می گیرد و تماشای مناظر پاییزی را بسیار لذتبخش می کند.

آثار حیات در تمام قسمتهای این مجموعه از نقطه ورود به جنگل تا قله کوه صفه وجود دارد ، حیاتی که تا سه دهه قبل به این شکل وجود نداشت و به مدد کار و تلاش فراوان و مستمر بوجود آمد.

در برنامه توسعه این مجموعه ، بازسازی قلعه ای در یکی از بلندی های کوه که از روزگار تصرف اصفهان توسط افغان ها و در پایان دوران صفویه ، به جای مانده و ساخت موزه ای در محل آن و توسعه تله کابین تا این قلعه در دستور کار و در جریان است.

معروف است که در زمان تسلط افغان ها بر اصفهان یعنی زمانی که مهاجمین این قلعه را می ساختند ، رعب و وحشت بسیاری بر شهر حاکم بوده و مردان بسیاری ، صبح که برای کسب روزی از خانه خارج می شدند دیگر هیچوقت باز نمی گشتند.

 ساخت پارک جنگلی با این وسعت آن هم در مدت زمانی نه چندان طولانی بر بستر کوهپایه هایی که قبلا کاملا خشک و بی درخت بوده اند ، بیشتر به معجزه ای می ماند که به مدد کار و تلاش بسیار و صرف هزینه های هنگفت و همچنین روش های نوین آبیاری میسر گردیده بطوریکه در نقاط مختلف این مجموعه در کنار طراحی اولیه بسیار عالی ، شاهد امکانات و تاسیسات مختلف ذخیره آب و آبرسانی قطره ای به درختان بی شمار این پارک هستیم  و کار و تلاش مستمر و توسعه فضاهای سبز و امکانات مورد نیاز گردشگران همه روزه در این مجموعه همچنان ادامه دارد.

با تشکر از همه طراحان و مهندسان و اساتید و کارگران گمنامی که در ساخت این مجموعه ارزشمند و عظیم نقش داشته اند.

/ 7 نظر / 725 بازدید
محمدعلی ابراهیمی

با سلام خدمت دوست عزیز آقای علوی ممنون از توضیحات و تذکرتان. متاسفانه بخش نظرات این پست و نظر ارزشمند شما تصادفا پاک شد. من مسئله برخورد با دوربین را نمی دانستم و چون زیاد در این مجموعه دست به دوربین می شوم سرم به خطر بوده. در مورد برخی از عکسها هم که از افراد گرفته ام البته بدون اینکه هویتی مشخص باشد نمی دانم این کار به این شکل جایز هست یا نیست به هر حال ممنون از شما که تذکر دادید. در مورد جانداری که با عنوان راسو نام بردم ، راستش خودم هم مطمئن نبودم و بطور دقیق این حیوان را از نزدیک نتوانستم ببینم. این حیوان کمی از سنجاب بزرگتر و خاکستری رنگ بود و به خانواده ی راسوها شبیه بود که احتمالا طبق فرمایش شما همان خدنگ باید باشد. در مورد حضور گذرای گرگ هم در کوهی که بین صفه و سپاهان شهر واقع است و ارتفاع آن با صفه تقریبا یکی است محتمل است. ممنون از حضورتان

نگار

سلام حالتون خوبه؟ من اومدم بهتون سر زدم اگه خواستید شما هم به من سر بزنید

محمدرضا آقاابراهینی

سلام. مطلب بسیار عالی و عکس های بسیار عالی تری بود. ممنون. خاطرات شیرین فراوانی از سالهای 1358 تا اواخر دهه 1360 که مرتب به کوه صفه می رفتیم برایم زنده شد. اولین تلاشها برای عمران منطقه کوه صفه را در سال 59 هیئت کوهنوردی اصفهان با کمک داوطلبانه کوهپیمایانی مثل خود من انجام داد که منجر به برق کشی به خاجیک (با تیرهای چوبی ای که بر دوشمان حمل کرده بودیم) و ساخت پناهگاه در آنجا شد. اما احداث پارک جنگلی، که در حدود سال 65 و در زمان شهرداری ملک مدنی و به همت او انجام شد، انقلابی بود که آثار باورنکردنی آن امروز در پیش چشمان همه ماست. انشاالله این مجموعه با ارزش و سرمایه بزرگ همیشه برای اصفهان عزیز حفظ شود.

میرزائی

سلام شما بار دیگر مرا به یاد کوه صفه ای انداختید که تقریباً 10سال پیش با دوستان اصفهانیم آنجا رفتیم هنوزیاد کوه صفه که میفتم صدای اوازخواندن جوانان و جوان دلان اصفهانی در گوش میپیچد ممنونم که به من هم سر زدید به امید دیدار شما دوست عزیز و دیداری دوباره از اصفهان و کوه صفه

کریم ادیب

با سلام و تشکر از زحمات شما در تهیه عکسهای ریبا همچنین توضیحات و راهنمائی های خوب و ارزشمندتان.و باز هم تشکر از کلیه دست اندر کاران این مجموعه ی قشنگ و ماندگار. شاد و سلامت باشید.

شهروحش

بادرود آقا استفاده کردم ،جای جالب وباصفایی دارین ،بعضی ازتصاویر واقعا قشنگ بودن ،ولی مثل اینکه ازیک دوربین نبودن ،تصاویر باکیفیتهای مختلف دیده شد ،آقا خوشحال میشیم درزمینه عکاسی راهنمای من باشید آخه من درعکاسی صفر ومبتدی هستم ،ممنون

mary

خیلی جای قشنگیه